آینده مزارع بادی در میان ابرها


تصورش را بکنید شهری که در آسمان و در بالای ابرها شناور است و با نیروی توربین های بادی کار می کند. هر توربین، انرژی باد را تبدیل به الکتریسیته می کند. رویای زیبایی است. هر چند فعلا ممکن است در تخیل ما باشد اما ایده کارخانه های تولید انرژی بر فراز ابرها کم کم در حال محقق شدن هستند. 

موسسات تحقیقاتی مختلفی مشغول بررسی طرح های مختلف برای به خدمت گیری نیروی بالقوه بادها بر فراز ابرها هستند که بسیار سریع تر از سطح زمین حرکت می کنند. در واقع در ارتفاع ۶۰۰ متری از سطح زمین بادها ۸ برابر سریع تر حرکت می کنند و بنابراین می توانند انرژی بسیار بیشتری تولید کنند. 

حالا توربین های بادی جدیدی در حال ساخته شدن هستند که می توانند در فضا معلق بشوند. پره های آنها از کامپوزیت های سبک و آلومینیوم ساخته شده. توربین شبیه یک موتور جت است که با گاز هلیوم پر شده است. قرار است نخستین مدل های آزمایشی از این توربین پرنده که در یک سوم سایز واقعی ساخته شده تا چند ماه دیگر به پرواز در بیاید. 

هر کدام از این توربین های پرنده می تواند ۱۰۰ کیلووات الکتریسیته تولید کند که تقریبا برای ۴۰ خانه کافی است. سازندگان می گویند این توربین های بادی پرنده در ابتدا برای مناطق دور افتاده و جاهایی که هم اکنون از سوخت های گران قیمت استفاده می کنند، کاربرد دارد و همچنین در مکان هایی که بلایای طبیعی رخ می دهد می توان سریعا با کمک آنها برق را به آنجا رساند. تصورش را بکنید نیروگاه برق در آسمان پرواز می کند و به بالای محل زلزله زده می آید. 

ضمن اینکه این تنها مدل موجود برای تولید انرژی از بالای ابرها نیست و روش های دیگر نیز هم اکنون توسط گروه های مختلف در حال بررسی است. چیزی که مشخص است این است که نیاز بشر به انرژی سبب شده که در آسمان ها هم به دنبال تامین انرژی باشد و بالاخره آن را پیدا می کند.

منبع : discovery

نوشته شده توسط Dr.waio در پنجشنبه سوم فروردین ۱۳۹۱ ساعت 20:58 | لینک ثابت |


اکو ویسپر که بی‌صداترین توربین بادی جهان لقب گرفته، می‌تواند نسبت به توربین‌های دیگر تا 30درصد انرژی بیشتری تولید کند، به پرندگان آسیبی نرساند و در برابر باد با سرعت 220 کیلومتربرساعت مقاومتکند


 استرالیا نصب اولین توربین‌های بادی را که به عنوان بی‌صداترین توربین‌های بادی جهان معرفی شده‌اند، آغاز کرده است. این توربین کوچک که Eco Whisper نام دارد، علی‌رغم اینکه نصف ارتفاع و قطر پره‌های توربین‌های بادی متداول را دارد، می تواند 20 کیلووات انرژی الکتریکی تولید کند. این توربین به صورت خودکار روی جهت وزش باد تنظیم خواهد شد.
به گزارش گیزمگ، بخش اعظم صدایی که هنگام چرخش توربین‌های سه‌تیغه متداول به گوش می‌رسد، نتیجه برخورد باد با لبه‌های هر تیغه است. همان‌طور که می‌بینید تیغه‌های این توربین جدید که شبیه به هواکش است، در میان دو حلقه محصور شده‌اند. در نتیجه صدای تولید شده به حداقل خواهد رسید و از نجوای آهسته‌ای که تنها از نزدیک شنیده می‌شود، بیشتر نخواهد شد.
مطابق اعلام شرکت ارائه راه کارهای انرژی تجدید پذیر استرالیا،(RESA) این توربین به شکلی طراحی شده که می‌تواند در شرایط گوناگون حدود 30درصد نسبت به نمونه‌های دیگر انرژی بیشتری تولید کند. انرژی تولید شده توسط این توربین در شرایط بهینه نزدیک به 45هزار کیلووات‌ساعت در سال خواهد بود.
این شرکت امیدوار است با نصب توربین‌های اکو ویسپر بیش از نیمی از نیاز مناطق شهری و روستایی به انرژی الکتریکی را تأمین کند. این توربین‌ها می‌توانند در فرودگاه‌ها، پارک‌ها، مناطق تجارتی و دانشگاه‌ها نصب شوند. مدیران این شرکت می‌گویند پس از نصب اولین سری توربین‌ها استقبال بسیارخوبی از اکو ویسپر شده است.
ارتفاع این توربین بی‌صدا از پایین‌ترین نقطه پایه آن تا بالاترین نقطه 21.1 متر و قطر توربین آن 6.5 متر است. می‌توان محل اتصال توربین به پایه را در شرایط آب‌و‌هوایی گوناگون یا هنگام وزش باد شدید تغییر داد. توربین اکو ویسپر می‌تواند در برابر جریان‌های باد با حداکثر سرعت 220 کیلومتربرساعت مقاومت کند.


توپی مرکزی و 30 تیغه این توربین از آلومینیوم ساخته شده و بخش مفصلی که تیغه را به پایه متصل می‌کند فولادی است. پایین‌ترین سرعت‌های باد می‌تواند اکو ویسپر را به حرکت درآورد و علاوه بر این شکل تیغه‌ها باعث می‌شود در مناطقی که تراکم پرندگان بالا است، احتمال زخمی شدن آنها به حداقل برسد.                                                                                                 سایت خبری تابناک

نوشته شده توسط Dr.waio در جمعه دوازدهم اسفند ۱۳۹۰ ساعت 18:47 | لینک ثابت |

بر اساس مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا به سرپرستی دکتر دبیری، استفاده از توربین‌های باد عمودمحور در ردیف‌های نزدیک به هم منجر به افزایش راندمان کلی نیروگاه بادی در مقایسه با مزارع باد متداول با توربین‌های ملخی خواهد شد.

‌در حال حاضر بازدهی توربین‌های بادی تا حد زیادی به تئوری آن نزدیک شده و بر این اساس می‌توان صنعت توربین‌های بادی را صنعتی بالغ تلقی کرد که جای رشد کمی در آن باقی مانده است.

اما تحقیقات اخیر پیشفرض‌های قدیمی را دگرگون کرده است. بر اساس این تحقیقات، نوع و نحوه چیدمان توربین‌های باد در یک مزرعه توربین‌های بادی می‌تواند بازده کلی تولید برق را تا حد زیادی افزایش دهد. پژوهشگران برای مثال دریافتند که استفاده از توربین‌های عمودمحور با چیدمان فشرده‌تر می‌تواند به افزایش بازده منجر شود.

دستاورد این محققان باعث شده تفکرات قبلی در مورد استفاده از انرژی باد به چالش کشیده شود. پیش از این تصور می‌شد که مهم‌ترین موانع در توسعه تولید برق از نیروگاه‌های بادی، افزایش اندازه توربین، استفاده از توربین در سواحل دریاها و فشار بر دولت‌ها برای افزایش سهم انرژی بادی در بازار انرژی است.‌ دکتر دبیری، استاد مهندسی و علوم کاربردی و سرپرست مرکز مهندسی دانشگاه کالیفرنیا توضیح می‌دهد: «تا امروز بیشتر تمرکز ما بر توسعه تکنولوژی توربین‌های بادی بوده است. در حالی که چیدمان مزارع بادی از طراحی مناسبی برخوردار نیست و بهره‌وری آنها بسیار پایین است.»

وی در ادامه ‌توضیح می‌دهد:‌ «در مزارع بادی موجود، به دلیل اثرات آیرودینامیکی ملخ‌های هر توربین روی سایر ملخ‌ها، به ناچار باید فاصله توربین‌ها از یکدیگر را افزایش داد که این امر سبب بزرگ شدن اندازه مزرعه می‌گردد. اما در عین حال بخش زیادی از بادی که وارد فضای مزرعه می‌گردد بدون برخورد با هیچ ملخی از مزرعه خارج شده و انرژی نهفته در دل خود را نیز با خود می‌برد. به عبارت دیگر مزارع بادی موجود تنها از بخشی از انرژی بادی که می‌وزد استفاده می‌کنند. اما در طرح جدید، می‌توان توربین‌ها را در فواصل کمتری نصب نمود تا میزان تولید انرژی در واحد سطح افزایش یابد. همچنین با افزایش ارتفاع توربین‌ها می‌توان از بادهای قوی‌تر و دائمی‌تری برای تولید الکتریسیته بهره گرفت.»

افزایش ارتفاع و اندازه‌ توربین‌ها به نوبه خود باعث بروز مسائلی مانند افزایش هزینه‌ها و پیچیدگی در تعمیر و نگهداری سازه می‌شود. نمای بد، سر و صدای زیاد، اختلال در سیگنال‌های رادیویی و برخورد پرندگان و خفاش‌ها نیز از دیگر پیامدهای افزایش اندازه توربین‌های بادی است. دبیری ایده‌های جدید خود در ارتباط با طراحی مزارع بادی پر بازده‌تر وکاراتر را در مقاله‌ای در ژورنال انرژی‌های تجدیدپذیر و پایا وابسته به انجمن فیزیک آمریکا منتشر کرده است.‌ وی در این مقاله یادآور می‌شود: «انرژی باد موجود در ارتفاع 10 متری بسیار کمتر از انرژی باد موجود در ارتفاع نصب توربین‌های جدید است. اما اگر ما بتوانیم از همین انرژی موجود در ارتفاع 10 متری هم به طور موثری استفاده کنیم، دیگر نیازی به افزایش ارتفاع توربین‌های باد نخواهد بود.» به گفته وی «انرژی الکتریسیته نهفته در دل بادهای کم ارتفاع چندین برابر میزان برقی است که در جهان استفاده می‌شود، اما چالش ما تبدیل این انرژی به انرژی برق است.»

هدف طراحی توربین‌های جدید در دانشگاه کالیفرنیا این است که با طراحی توربین‌ها به شکل عمودمحور به جای توربین‌های ملخی افقی، بتوانند توربین‌ها را نزدیک‌تر به هم قرار دهند. توربین‌های عمودمحور طبق توضیحات دبیری چند مزیت دارند: عملکرد مناسب و کارا هنگام وزش بادهای مغشوش و گردابه‌ای، طراحی ساده‌تر (به دلیل عدم نیاز به جعبه‌دنده) که منجر به کاهش هزینه‌های جاری و نگهداری می‌شود و همچنین حجم واندازه کمتر که برخوردهای محیطی را کاهش می‌دهد.‌ البته توربین‌های عمودمحور دارای معایب خاص خود نیز هستند که باعث شده تا کنون کمتر مورد توجه قرار بگیرند. اولین نقطه ضعف این توربین‌ها بازدهی انفرادی کمتر آنها در مقایسه با توربین‌های افقی است. همچنین سازه این توربین‌ها به خاطر پدیده‌ خستگی خیلی زود مستهلک می‌شود.‌ ‌دبیری در پاسخ به نقاط ضعف مطرح شده در مورد توربین‌های عمودمحور می‌افزاید: «جبران بازده کمتر توربین‌های عمودمحور از طریق چیدمان فشرده‌تر آنها امکان‌پذیر است. مسأله خستگی سازه نیز با پیشرفت‌هایی که در مهندسی مواد صورت گرفته و همچنین قابلیت پیش‌بینی دقیق‌تر بارهای آیرودینامیکی تا حد زیادی قابل بر طرف شدن است.»

البته هنوز تا تجاری‌سازی این محصول ‌راه زیادی باقی مانده است.

منبع: جام جم

نوشته شده توسط Dr.waio در پنجشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 16:42 | لینک ثابت |


کارخانه سازنده آمریکایی جنرال الکتریک، اعلام کرده است که یک اندازه کاملا" جدیدی از توربینها را وارد بازار خواهد کرد .این شرکت در نظر دارد که با یک توربین 15 مگاواتی در صف مقدم توسعه باشد .

قسمت تحقیقات جهانی شرکت جنرال الکتریک توسعه تکنولوژیکی  این شرکت را برعهده دارد ،بدین جهت در نظر دارد که ظرفیت اسمی توربینها را به 10 الی 15 مگاوات  در طی دو سال آینده توسعه دهد .

یعنی تقریبا"  دو برابر ظرفیت بزرگترین توربین V164 وستاس، که فعلا" در بازار موجود است.(بزرگترین توربین فعلی وستاس ظرفیت اسمی 7 مگاوات را دارد .) Keith Longtin ،رئیس بخش توسعه تکنولوژی توربینهای بادی عقیده دارد که این توسعه بر اساس نیاز در حال رشد در آمریکا است . جنرال الکتریک 3 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری خواهد کرد .

  Longtin تاکید می کند که هزینه اقتصادی ساخت این پروژه یکی از چالشهای اجرایی آن می باشد . این شرکت آمریکایی می خواهد که در این توربینها از Direct drive و نوعی ژنراتورجدید استفاده کند . این ژنراتور مجهز به آهن رباهای ابررسانا است . او ادامه می دهد که اگر این آهن رباها تا درجه حرارتهای خیلی کمی سرد شوند، مقاومت الکتریکی شدیدا" کاسته خواهد شد و این باعث می شود که کاریی اشان بطور آشکاری افزایش یابد، در عین اینکه نیاز به سیستمهای پیچیده سرمایشی نیز بوجود می آید. با استفاده از این تکنولوژی ، جنرال الکتریک پیش بینی می کند که بتواند توان خروجی این ژنراتور را افزایش دهد درعین حال سعی می شود تا وزن ناسل بدون گیر بکس ، تا جائیکه امکان دارد سبک باشد 

منبع : سانا


نوشته شده توسط Dr.waio در چهارشنبه سی ام آذر ۱۳۹۰ ساعت 17:45 | لینک ثابت |

بزرگترین نیروگاه بادی جهان در ساحل بریتانیا گشایش یافت

بزرگترین نیروگاه بادی جهان در ساحل بریتانیا گشایش یافت

  - همشهری آنلاین:
بزرگترین نیروگاه بادی ساحلی جهان روز پنجشنبه 23 سپتامبر 2010
 در جنوب‌شرقی انگلیس، به عنوان بخشی از تلاش این کشور برای تقویت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، گشایش یافت

به گزارش آسوشیتدپرس شرکت انرژی سوئدی واتنفال (Vattenfall) که این نیروگاه بادی را ساخته‌است، گفت 100 توربین بادی که در ساحل تانت نصب شده‌اند،‌ در اوج سرعت خود،‌ می‌توانند برق کافی برای نیازهای بیش از 200000 خانه را فراهم کنند.

این نیروگاه بزرگ که در ساحل دریای شمال،‌ در فاصله 12 کیلومتری خط ساحلی درون دریا، ساخته شده است، باعث تقویت تولید انرژی‌ تجدیدپذیر در انگلیس می‌شود که در حال حاضر بوسیله توربین‌های بادی روی ساحل و نزدیک خط ساحل در دریا تولید می‌شوند.

کربس هون،‌ وزیر انرژی بریتانیا گفت این کشور با افتتاح نیروگاه بادی تانت، اکنون توانایی تولید 5 گیگاوات انرژی برق بادی را دارد که - که حدود میزان انرژی مورد نیاز برای همه خانه‌های اسکاتلند است.

بریتانیا تنها سه درصد از انرژی مصرفی‌اش را از منابع تجدیدپذیر تامین می‌‌کند، اما هدف این است که این میزان تا سال 2020 به 15 درصد برسد. بریتانیا در میان 27 کشور اتحادیه اروپا از لحاظ اقدامات برای تولید انرژی سبز در رده بیست و پنجم قرار دارد.

renewable energy2


هر کدام توربین‌های نیروگاه تانت 115 متر درازا دارند و محل نصب آن وسعت در حد 4000 میدان فوتبال را می‌پوشاند.

شرکت واتنفال گفت این نیروگاه جدید در حداکثر ظرفیتش می‌تواند 300 مگاوات انرژی تولید کند، گرچه منتقدان یادآور می‌شوند که خروجی برق تولید شده از نیروگاه بادی ممکن است نوسانی و متغیر باشد. این شرکت گفت انتظار دارد این نیروگاه دست کم برای 25 سال کار کند.

گروه زیست‌محیطی "دوست‌داران کره زمین" می‌گوید سابقه بریتانیا از لحاظ انرژی‌های تجدیدپذیر هنوز بد است و دولت این کشور را تشویق کرد که سرمایه‌گذاری بیشتری در زمینه طرح‌های انرژی سبز انجام دهد.

این گروه از دولت بریتانیا می‌خواهد دست کم 2 میلیارد پاوند در سال به "بانک سرمایه‌گذاری سبز" که هدف آن تقویت سرمایه‌گذاری بخش خصوص در تکنولوژی‌های کاهنده تولید گازه‌های گلخانه‌ای کربن‌دار است،‌بدهد.

نوشته شده توسط Dr.waio در سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 20:31 | لینک ثابت |
مسئله اي كه در مورد اين نوع توبين جالب توجه و برجسته است شناور بودن آن در آب مي باشد تا اينكه خيلي سخت و محكم به کف اقيانوس متصل باشد.
هر كسي كه به موضوع توربين هاي بادي واقع در دريا توجه كرده باشد مي داند كه مزيت هايي با داشتن بادهاي غيرقابل انسداد و پايدار براي بكار انداختن اين نوع توربين ها وجود دارد.
تاخير ها و مرافعه هاي دادگاهي فراوان كه در صدد بودند تا پروژه ي Cape wind را در آمريكا متوقف كنند نشان دادند كه تا چه حد اين موضع مي تواند بحث بر انگيز باشد. اما توربين hywind  يك پتانسيل جديد را براي بادهاي واقع در دريا فراهم مي كند.
به مدت چندين سال شركت EcoGeek در حال پيگيري توسعه ي توربين هاي بادي واقع در سطح عميق دريا بوده است كه مي تواند از مشكلات بزرگي كه مرتبط با توربين هاي واقع در دريا مي باشد جلوگيري و اجتناب كند.
شركت نروژي خدمات برق Statoilhydro در خط مقدم توسعه ي،‌اين توربين بادي با پروژه hywind مي‌باشد.
شركت Statoil صاحب چندين دهه تجربه ي كار با سكوهاي دريايي حفاري عميق براي توليد نفت درياي شمال مي باشد و از آن تكنولوژي براي پشتيباني يك توربين بادي در آبهاي عميق بهره مي برد.
محل توربين هاي آزمايشي hywind با محل پروژه ي cape wind  واقع در دريا در منطقه Nantucket (يك منطقه مثلثي شکل در اقيانوس آتلانتيك) شبيه و قابل مقايسه است.
تصاوير شبيه سازي شده براي cape wind نشان دهنده ي تاثير ديداري توربين هايي با ارتفاع 78/6 متر (258 فوت) و روتورهايي با قطر 111/3 متر يا (365 فوت)‌ واقع در فاصله 10 كيلومتري يا 6 مايلي واقع در دريا مي باشد.
 تفاوت بين Cape wind و hywind در اين است كه Cape wind در منطقه Nantucket واقع شده است و به دليل اينكه عمق آب كم است توربين ها مي توانند در كف دريا نصب شوند.
توربين hywind در بخش پرعمق تر آب قرار گرفته به گونه اي كه قادر به نصب در آب هايي با عمق 120 تا 700 متر (2297-394 پايي) مي باشد.
محل آزمايشي توربين hywind نزديك به ساحل مي باشد و اين به منظور آسان سازي آزمايش و كاهش نياز براي كابل هاي بلند برق كه به ساحل باز مي گردد مي باشد.
 در يك نصب حقيقي توربين هايhywind در يك محدوده ي وسيع به دور از ساحل و چشم اندازهاي زيبا و خوش منظر و نيز راهها و مسيرهاي دريايي قرار دارند.
نصب توربين ها در مناطق پرعمق آب زماني ميسر مي شود كه نيازي نيست تا توربين ها تمام مسيرها را  تا كف دريا توسعه دهند.

منبع:www.Ecogeek.or

نوشته شده توسط Dr.waio در سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 19:59 | لینک ثابت |

نروژ انرژی باد را جایگزین نفت می‌کند
 
تحقيق‌و‌ توليد- همشهری آنلاین:
نروژ که برای آینده بدون نفت آماده می‌شود، به طور فزاینده‌ای به استفاده از نیروی باد در خط ساحلی‌ طولانی‌اش به عنوان منبع انرژی جایگزین روی می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه لیو مونیکا استابهولت معاون وزیر نفت و انرژی نروژ در این باره گفت: "نقشه‌برداری باد نشان می‌دهد که نروژ یکی از مناسب‌ترین محل‌ها برای استفاده از نیروی باد چه در مناطق ساحلی و چه در دریاست."

با این وجود این کشور منطقه اسکاندیناوی که یکی از صادرکنندگان عمده نفت و گاز است، هنوز از لحاظ استفاده از این منبع طبیعی فاصله زیادی با کشورهای دیگر دارد.

نروژ دارای ۱۵ پارک بادی است که کمتر از یک درصد برق این کشور را تولید می‌کنند و فعالان محیط‌زیست شکایت دارند که اوسلو کار زیادی برای حمایت از این "سبزترین"‌ منبع انرژی انجام نداده است.

ٱن برون‌وول، یک متخصص انرژی‌های تجدیدپذیر در این باره می‌گوید: "دولت باید مقدار اعتبارات بیشتری را صرف ترویج استفاده از انرژی باد کند."

اما اکنون نشانه‌های از تغییر مشاهده می‌شود، در حالیکه دخایر نفت رو به کاهش است و مسئله گرمایش جهانی ناشی از گازهای گلخانه‌ای حاصل از سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، ساخت حدود ۱۵۰ مرکز جدید گرفتن انرژی از باد مورد تایید گرفته است یا منتظر تایید است.

شرکت‌ها همچنین در تلاش‌هستند که که تکنولوژی‌‌های جدیدی را بسازند که امکان نصب توربین‌های بادی عظیمی را در کنار دریا که بادها در آن قوی‌تر هستند و مزاحمتی از لحاظ سروصدا یا چشم‌انداز ایجاد نمی‌کنند.

دو نمونه از چنین توربین‌های بادی که با ارتفاع ۴۰ متر - که اندازه‌ای نصف اندازه بزرگترین مدل‌ها را دارند- در جزیره کوچک اوتسیرا در ساحل شمال غرب نروژ نصب شده‌اند.

این توربین‌ها بخشی از اولین سیستم تمام‌عیار تبدیل نیروی باد به هیدروژن است.

هیدروژن که از طریق الکترولیز آب به دست می‌آید، در یک سلول سوختی ذخیره می‌شود، و به محض اینکه پره‌های توربین‌ها از حرکت ایستادند، انرژی ۱۰ خانه در این جزیره که در این طرح شرکت دارند، تامین می‌کند.

به گفته مسئولان این طرح در بخش انرژی‌های جدید در شرکت عظیم انرژی استات‌اویل‌هیدروStatoilHydro  این سیستم نیرو را با کیفیت و پایداری مورد انتظار را فراهم می‌کند و تنها خروجی آن هم اکسیژنی است که به همراه هیدروژن از تجزیه آب به دست می‌آید.

البته در حال حاضر هزینه تولید انرژی با این شیوه بسیار گران است و چند سالی طول خواهد کشید تا تکنولوژی به حدی پیشرفت کند که این شیوه مقرون به صرفه شود.

همچنین قرار است که دو توربین بادی شناور در آب‌های عمیق در نزدیک جزیره اوتسیرا در دو سال آینده با استفاده از تکنولوژی مشابه مورد استفاده از سکوهای شناور نفت و گاز ساخته شود.

 در صورتی که توربینی به همان اندازه توربین‌های ساحلی، در دریا کار گذاشته شود، میزان تولید برق دوبرابر می‌شود، اما در این صورت کاربرد تکنولوژی پیچیده‌‌تر برای سرپانگهداشتن این توربین‌ها در شرایط متغیر آب و هوایی هزینه‌ها را بالا خواهد برد.

استات‌اویل‌هیدرو امیدوار است پارکی از توربین‌های بادی عظیم بسازد که بتوانند از عمق دریا تا ارتفاع 170 متری شناور بمانند و هرکدام توانایی تولید برق 1000 خانه را داشته باشند.

هم فعالان زیست‌محیطی و هم شرکت‌ها با توجه به هزینه‌‌های هنگفت چنین طرح‌های از دولت نروژ می‌خواهند، سرمایه‌گذاری بیشتری در این زمینه انجام دهد. آنها می‌گویند نروژ با داشتن 2500 کیلومتر خط ساحلی بالقوه می‌تواند 14000 تراوات ساعت انرژی بادی در سال تولید کند.
در مقام مقایسه، نروژ که پنجمین صادرکننده نفت و سومین صادرکننده گاز جهان است، تنها سالانه حدود 2300 تراوات برق از نیروگاه‌های حرارتی تولید می‌کند.

یک دلیل عمده برای توجه کمتر به پیشرفت در زمینه انرژی بادی، دسترسی تقریبا نامحدود نروژ به برق آبی است که حدود 99 درصد مصرف انرژی داخلی این کشور را فراهم می‌‌کند.


 
   
  

نوشته شده توسط Dr.waio در سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 19:17 | لینک ثابت |

پرواز بر روی باد؛ فایده ی جدید توربین های بادی

توربین های بادی با آن هیبت غول آسای سپیدشان برای اکثر مردم جذاب اند؛ دیدنشان انگار همان حس شیرینی را در ما می آفریند که فرفره های رنگی دوران بچگی برایمان داشت؛ فقط این ها اندکی بزرگترند...

تصور این که با استفاده از آسانسور از داخل یکی از این توربین های غول آسا بالا بروی و از اتاقک شیشه ای که درست زیر پره های توربین جاسازی شده نمای کاملی از شهرت را ببینی برای خیلی ها جذاب است. و رویایی. اما این رویایی ست که برای ساکنان ونکوور به حقیقت رسیده است.

توربین بادی مستقر در این منطقه که آن را the eye of the wind می نامند دارای اتاقکی است که 36 بازدیدکننده را در خود جای می دهد. از این اتاقک شیشه ای تمام شهر ونکوور با بندرگاه شلوغش، کوهستان Coastal و منظره ی وسیعی از صحرا قابل مشاهده است. قله های پوشیده از  برف بکر در جنوب شرقی، کوه گاری بالدی در سمت شمال، جزیره ی ونکوور، جزایر سان جوان و کوهستان المپیک در قسمت غرب و جنوب غربی بخش های دیگری از این چشم انداز 360 درجه ای منحصر به فرد بر فراز قله ی سه هزار متری گراوس مانتین را تشکیل می دهند.

EOTW_Bubble_11

این- به تجربه ی تماشای جهان از حباب شیشه ای یک هلی کوپتر شبیه است؛ با این تفاوت که این یکی 30 بار بزرگتر است. بودن در این فضا در حقیقت به راه رفتن بر روی باد می ماند.

Eye-of-the-Wind-With-Pod-Blades1

در این بازدید مهیج، یک راهنمای تور با تجربه گروه 36 نفره بازدیدکنندگان را همراهی می کند.

بازدید کنندگان بعد از پرواز بر فراز باد، کوهستان گروس مانتین را ترک می کنند در حالیکه این توربین غول آسای سفید یک تلنگر کوچک به سمت ذهنشان فرستاده است: با استفاده از تغییرات کوچک قابل لمس در شیوه ی زندگی می شود در زمین عاقلانه زندگی کرد و از مواهب بی نظیرش سال ها و سال ها بهره برد.

آیا زمان آن فرا نرسیده که به سودمندی توربین های بادی- به عنوان هدیه ی پاکیزه ای برای زمین- ایمان بیاوریم؟

این نمایی از توربین های بادی بینالود است؛

Picture_225_resize

مردم کنجکاو در نزدیکی محوطه ای که این توربین ها واقع شده اند ترمز می کنند و چرخش آن پره های 36 متری را از دور به تماشا می نشینند.

Picture_238_resize

این می تواند ثابت کند که چرا کانادایی های باهوش به فکر استفاده های گردشگری از این توربین ها افتاده اند

نوشته شده توسط Dr.waio در دوشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 21:23 | لینک ثابت |

آخرین طرح شرکت وستاز

بزرگترين توربين بادي جهان


راسخون: شرکت بزرگ وستاز که در زمينه ي تحقيقات و ساخت توربين هاي بادي و همچنين استفاده از انرژي باد فعاليت مي کند، از طرح آخر خود يعني بزرگترين توربين بادي دور از ساحل پرده برداري کرد. اين توربين بادي که قطر روتور آن 164 متر است، ظرفيت تولید برق آن 7 مگاوات است. "وستاز V164 "که طول هر کدام از پره هاي آن 80متر است.
 

به گزارش سرویس علم و فناوری راسخون، توربين هاي بادي معمولي، اکثراً گيربکس دارند که چرخش آرام پره هاي توربين را بر چرخش سریع که براي يک ژنراتور الکتريکي مناسب تر است تبديل مي کند و اين در حالي است که توربيني با اين ابعاد با يک حس گر باد و يک موتور ( servo motor) جفت شده است، کار مي کنند.
 

جالب است بدانيد شرکت وستاز براي انجام اين پروژه از دو تيم تحقيق و توسعه ي جدا استفاده مي کند. V164 در واقع طراحي شده براي بادهاي زيادي که در سطح درياي شمال مي وزند .
 

ساخت اولين مدل اين توربين 7 مگاواتي بيش بيني مي شود اواخر سال 2012 تمام شده و در صورتي که استقبال زيادي در بازار جهاني از آن شود، توليد انبوه آن در سال  2015 شروع شود.
 

طبق گفته ي شرکت وستاز انرژي و هزينه ي ساخت اين توربين، ظرف مدت 10ماه برگردانده مي شود.

  مشخصات فني توربين


V164-7.0 MW

some impressive data

POWER REGULATION pitch regulated with variable speed

OPERATING DATA

Rated power 7.0 MW

Cut-in wind speed 4 m/s

Operational rotor speed 4.8 - 12.1 rpm

Nominal rotor speed 10.5 rpm

Operational temperature range -10 - +25ºC

Extreme temperature range -15 - +35ºC

Design para meters

Wind Class - IEC IEC S

Annual avg. Wind speed 11 m/s

Weibull shape parameter k 2.2

Weibull scale parameter 12.4 m/s

Turbulence intensity IEC B

1 year mean wind speed V1 (10 min avg.) 40 m/s

50 year mean wind speed V50 (10 min avg.) 50 m/s

Max inflow angle (vertical) 0º

Structural design lifetime 25 years

ROTOR

Rotor diameter 164 m

Swept area 21,124 m²

ELECTRICAL

Frequency 50 Hz

Converter type Full scale converter

Generator type Permanent magnet

Nominal voltage 33 - 35 and 66 kV

Tower

Type Tubular steel tower

Hub heights Site specific

BLADE DIMENSIONS

Length 80 m

Max. chord 5.4 m

Nacelle dimensions (incl. hub and coolers)

Height 7.5 m

Length 24 m

Width 12 m

Weights

Nacelle, including hub 390 ± 10% tonnes

Blade 35 tonnes

Tower  Site dependent

نوشته شده توسط Dr.waio در یکشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 18:49 | لینک ثابت |
 

Powered by WebGozar